Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej

Uroczyste seminarium Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej poświęcone promocji książki pt. „Portrety w polityce społecznej”

Uroczyste seminarium Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej poświęcone promocji książki pt. „Portrety w polityce społecznej”

21 listopada w siedzibie Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie odbyło się uroczyste seminarium Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej poświęcone promocji książki pt. „Portrety w polityce społecznej”. Książka zawiera 20 wywiadów z najbardziej doświadczonymi polskimi politykami społecznymi przeprowadzonych i naukowo zredagowanych przez prof. Mirosława Grewińskiego oraz prof. Arkadiusza Karwackiego. Inicjatorzy tej publikacji postanowili przedstawić zarówno drogi naukowe i zawodowe najwybitniejszych osobowości związanych z polityką społeczną w Polsce, ale także podjąć z portretowanymi osobami refleksję na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości polityki społecznej: dorobku, problemów, wyzwań, scenariuszy rozwojowych. Obok wielu gości i członków środowiska polityki społecznej w seminarium wzięła udział większość bohaterów książki – profesorowie: Julian Auleytner, Kazimierz Frieske, Stanisława Golinowska, Józefina Hrynkiewicz, Zdzisława Janowska, Irena Kotowska, Mirosław Księżopolski, Adam Kurzynowski, dr Joanna Staręga-Piasek, Jolanta Supińska, Janusz Sztumski, Tadeusz Szumlicz, Józef Orczyk, Gertruda Uścińska, Wielisława Warzywoda-Kruszyńska i Zenon Wiśniewski. Profesora Antoniego Rajkiewicza, którego za szczególnie ważną postać w swojej karierze naukowej uznało wielu spośród portretowanych w książce osób, reprezentował syn Andrzej. Profesor Rajkiewicz tuż przed seminarium nagrał film, w którym podzielił się z zebranymi swoją refleksją na temat wątków zawartych w publikacji i przede wszystkim kwestii łączących bohaterów książki. Przesłanie profesora Antoniego Rajkiewicza wywołało wielkie wzruszenie pośród uczestników seminarium. W trakcie spotkania inicjatorzy przedsięwzięcia przedstawili motywacje, które legły u podstaw opracowania tomu, ale także starali się nakreślić obraz pożądanych cech polityka społecznego, wyłaniający się z refleksji naszych mistrzów, jak i przedstawić dewizy życiowe, którymi kierują się Oni w swym spełnionym życiu. Bohaterowie książki opowiadali o kulisach wejścia w naukową i zawodową relację z polityką społeczną, spełnieniu w tym zakresie  oraz wyzwaniach, jakie wiążą się z rozwojem tej dyscypliny naukowej i działalności praktycznej. W trakcie seminarium prezesi Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej wręczyli medal im. Edwarda Abramowskiego przyznany przez PTPS Pani prof. Józefinie Hrynkiewicz oraz Panu prof. Januszowi Sztumskiemu. Seminarium zwieńczyła wspólna uroczysta kolacja, którą wypełniały serdeczne rozmowy uczestników wydarzenia. To były niewątpliwie wspaniałe wspólne chwile – czas spotkań i dyskusji (czasami po latach), oddania szacunku i wdzięczności naszym mistrzom i podtrzymywania więzi między ludźmi, którym zależy na trwałości środowiska i rozwoju badań, edukacji oraz praktycznych strategii polityki społecznej w Polsce.